október-6th Szeged International Workshop on Advances in Nanoscience

2014.10.31 21:43

A levelek hullása mellett egyéb dolgok is történnek. Sajnos lezárult az a TAMOP pályázat, amelyből a Magyary Zoltán ösztöndíj mellett a kutatási költségeket is fedezte. Így új forrás után kell nézni. Időközben tanszékvezető váltás is történt nálunk, ami részben az oktatás reformálásával jár és a kutatási feladatok felülvizsgálatával. Gergővel és a két új diplomamunkással elkezdtük a katalitikus ózonozásra vonatkozó méréseket. Sajnos Veréb Gábor,aki eddig a kerámiapapíron történő rögzítésben segített hamarosan új helyen fog dolgozni. Azt hiszem ő volt az egyik legjobb eddigi munktársam. Sok sikert neki az  új munkahelyén. Természetesen ebben a hónapban is voltunk konferencián. Nem kellett messzire menni, hiszen szerencsére ismét Szegeden szerveztek egy színvonalas nemzetközi konferenciát, bár ennek témája nem kapcsolódott annyira szorosan a környezettudományhoz. Illetve minden út Rómába vezet alapján, dehogyisnem. És akkor jöjjön egy kis összefoglaló a konferenciáról:

 

6th Szeged International Workshop on Advances in Nanoscience, SIWAN6, 15–18 October 2014, Szeged, Hungary

A konferenciát a Szegedi Tudományegyetem Alkalmazott és Környezeti Kémiai Tanszékén dolgozó Dr. Kukovecz Ákos szervezte. Egy kicsit a konferencia történetéről.  A szervező, Kukovecz Ákos 2003 tavaszán két év posztdoktori kutatómunka után, amit Hans Kuzmany laborjában a Bécsi Tudományegyetemen (University of Vienna) töltött szén nanocsövekkel foglalkozva visszatért Szegedre.  Ugyanekkor tért haza Kónya Zoltán is, aki egy évet Gabor A. Somorjai-nál töltött a Berkeley Egyetemen, az Egyesült államokban. Akkori főnökük, a Szegedi Tudományegyetem Alkalmazott és Környezeti Kémiai Tanszékének tanszékvezetője,Kiricsi  Imre a két frissen hazatért munkatársával szeretett volna egy színvonalas nanotechnológiai kutatócsoportot létrehozni. Ennek céljából egy kisebb workshopot szerveztek,hogy megismerkedjenek és megismertessék magukat az európai nanotechnológival foglalkozó kutatócsoportokkal. Elkészült a konferencia logója, és szétküldték a meghívókat Európában. Így indult a SIWAN története.

Az idei konferencán 150 kutató vett részt 40 országból az USA-tól Korea-ig, Taiwanon keresztül Finnországig a nanotechnológiával kapcsolatos szinte minden tudományterületről érkeztek előadások és poszterek: új nanoanyagok szintézise és jellemzése, gyakorlati alkalmazásai a nanotechnológiának, egészségügyi vonatkozásakat is beleértve. Az alapvető témák a következőek voltak:

  • nanokompozitok és nanoszerkezetű anyagok szintézise és jellemzése
  • nano mérettartományhoz kapcsolódó fizikai és kémiai tulajdonságok vizsgálata
  • nanoszerkezetek a katalízis, elektronika, szerkezeti anyagok és energiatárolás területén
  • nanoanyagok gyakorlati felhasználása
  • egészségügyi vonatkozásai a nanotudománynak
  • bionanomaterials

Külön szeretném kiemelni a szervezés minősége mellett a koferencia honlapját

https://www.siwanconferences.com

ami szerintem igencsak kiemelkedő minőségében és esztétikájában, valamint használhatóságában az általam eddig látogatott konferencia honlapok közül. Ha valaki ellátogat erre a honlapra, nem csak a szokásos dátumokkal és kötelező dolgokkal találkozik, hanem megismerheti a meghívott előadők fényképpel ellátott rövid életrajzát és (!!) eljuthat egy kattintássala azok saját honlapjára is eljut. Talán nem kell nagyon hangsúlyoznom, hogy egy konferencia nem csupán az előadások meghallgatásáról, hanem kacsolatok kiszélesítéséről is szól.