Blog

december

2014.12.31 21:06

Hát itt a vége fuss el véle. Befejeződik az ösztöndíjas időszak. Szerencsére decemberben volt egy tájékoztató a záróbeszámolóval kapcsolatban, de még így is sokminden januárra csúszik. BUÉK

november

2014.11.30 17:41

Igyekszünk befejezni a kísérleti munkát, bár most már inkább azok kéziratba rendezését kellene befejezni. Sajnos ezzel lassan haladok, sok csúszást okozott az MS meghibásodása is, egyes mintákat újra kellett készítenünk, és néhány kinetikai mérést is meg kellett ismételnünk. És hát itt a szorgalmi időszak utolsó nagy hajrája is. A diákok igyekeznek pótolni, javítani ami szintén időt igényel.

október-6th Szeged International Workshop on Advances in Nanoscience

2014.10.31 21:43

A levelek hullása mellett egyéb dolgok is történnek. Sajnos lezárult az a TAMOP pályázat, amelyből a Magyary Zoltán ösztöndíj mellett a kutatási költségeket is fedezte. Így új forrás után kell nézni. Időközben tanszékvezető váltás is történt nálunk, ami részben az oktatás reformálásával jár és a kutatási feladatok felülvizsgálatával. Gergővel és a két új diplomamunkással elkezdtük a katalitikus ózonozásra vonatkozó méréseket. Sajnos Veréb Gábor,aki eddig a kerámiapapíron történő rögzítésben segített hamarosan új helyen fog dolgozni. Azt hiszem ő volt az egyik legjobb eddigi munktársam. Sok sikert neki az  új munkahelyén. Természetesen ebben a hónapban is voltunk konferencián. Nem kellett messzire menni, hiszen szerencsére ismét Szegeden szerveztek egy színvonalas nemzetközi konferenciát, bár ennek témája nem kapcsolódott annyira szorosan a környezettudományhoz. Illetve minden út Rómába vezet alapján, dehogyisnem. És akkor jöjjön egy kis összefoglaló a konferenciáról:

 

6th Szeged International Workshop on Advances in Nanoscience, SIWAN6, 15–18 October 2014, Szeged, Hungary

A konferenciát a Szegedi Tudományegyetem Alkalmazott és Környezeti Kémiai Tanszékén dolgozó Dr. Kukovecz Ákos szervezte. Egy kicsit a konferencia történetéről.  A szervező, Kukovecz Ákos 2003 tavaszán két év posztdoktori kutatómunka után, amit Hans Kuzmany laborjában a Bécsi Tudományegyetemen (University of Vienna) töltött szén nanocsövekkel foglalkozva visszatért Szegedre.  Ugyanekkor tért haza Kónya Zoltán is, aki egy évet Gabor A. Somorjai-nál töltött a Berkeley Egyetemen, az Egyesült államokban. Akkori főnökük, a Szegedi Tudományegyetem Alkalmazott és Környezeti Kémiai Tanszékének tanszékvezetője,Kiricsi  Imre a két frissen hazatért munkatársával szeretett volna egy színvonalas nanotechnológiai kutatócsoportot létrehozni. Ennek céljából egy kisebb workshopot szerveztek,hogy megismerkedjenek és megismertessék magukat az európai nanotechnológival foglalkozó kutatócsoportokkal. Elkészült a konferencia logója, és szétküldték a meghívókat Európában. Így indult a SIWAN története.

Az idei konferencán 150 kutató vett részt 40 országból az USA-tól Korea-ig, Taiwanon keresztül Finnországig a nanotechnológiával kapcsolatos szinte minden tudományterületről érkeztek előadások és poszterek: új nanoanyagok szintézise és jellemzése, gyakorlati alkalmazásai a nanotechnológiának, egészségügyi vonatkozásakat is beleértve. Az alapvető témák a következőek voltak:

  • nanokompozitok és nanoszerkezetű anyagok szintézise és jellemzése
  • nano mérettartományhoz kapcsolódó fizikai és kémiai tulajdonságok vizsgálata
  • nanoszerkezetek a katalízis, elektronika, szerkezeti anyagok és energiatárolás területén
  • nanoanyagok gyakorlati felhasználása
  • egészségügyi vonatkozásai a nanotudománynak
  • bionanomaterials

Külön szeretném kiemelni a szervezés minősége mellett a koferencia honlapját

https://www.siwanconferences.com

ami szerintem igencsak kiemelkedő minőségében és esztétikájában, valamint használhatóságában az általam eddig látogatott konferencia honlapok közül. Ha valaki ellátogat erre a honlapra, nem csak a szokásos dátumokkal és kötelező dolgokkal találkozik, hanem megismerheti a meghívott előadők fényképpel ellátott rövid életrajzát és (!!) eljuthat egy kattintássala azok saját honlapjára is eljut. Talán nem kell nagyon hangsúlyoznom, hogy egy konferencia nem csupán az előadások meghallgatásáról, hanem kacsolatok kiszélesítéséről is szól.

szeptember

2014.09.30 11:51

Elkezdődött újra a tanév, szorgos diákokkal és még szorgosabb oktatókkal :-). Két új diplomamunkás jelentkezett akikkel tovább lehet dolgozni a témánkon. Lelkesek és érdeklődőek. Remélem ez még sokáig így marad. Elsősorban a fotokatalízis és ózonos kezlés kombinációjával dolgoznak majd. 

Szeptember elején megrendezésre került Szegeden a 20th International Symposium on Analytical and Environmental Problems konferencia, amit minden évben, ahogyan idén is, a Szegedi Tudományegyetem Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszékén dolgozó Dr. Galbács Zoltán szervez. A konferencia nyelve angol és magyar, témái igen szerteágazóak. Ebben az évben 12 előadás és több mint 70 poszter szerepelt a konferencia programban.

Közben jelentkeztünk egyéb hazai konferenciára is és a kéziratokkal is szépen haladok, bár a beadásuk a bevállalt ütemtervhez képest elég sokat csúszott részben a tömegspektrométer meghibásodása, részben pedig a toxkitek megrendelése körüli adminisztrációs gondok miatt. De sebaj !!!

Innovation in Science Doctoral Student Conference - összefoglaló

2014.09.10 11:45

Az első Innováció a Természettudományban 2014 – Doktorandusz Konferencia (Innovation in Science Doctoral Student Conference, honlap: https://www.biochem14.mke.org.hu/hu/) 2014-ben Szegeden, május 2-3 között került megrendezésre. A konferencia szervezője a Doktoranduszok Országos Szövetsége – Biológiai és Kémiai Tudományok Osztálya (DOSz - BéKTO) együttműködve a Magyar Kémikusok Egyesületével (MKE). A Konferencia a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Területi Bizottsága székházának dísztermében majd az SZTE Biológiai oktatási épületében volt. A Konferencia fővédnökei Prof. Dr. Szabó Gábor a Szegedi Tudományegyetem Rektora, dr. Botka László Szeged Megyei Jogú Város Polgármestere és Csiszár Imre a Doktoranduszok Országos Szövetségének Elnöke volt.

Ez a nemzetközi esemény egy olyan egyedülálló kezdeményezés, amely hagyományteremtő céllal jött létre. A tudományos program célja, hogy interaktív fórumot biztosítson mindazon doktorandusz hallgatók, fiatal kutatók, tudósok és ipari szakemberek számára, akik érdeklődnek a kémia, a biológia és a környezettudományok iránt, ennek megfelelően kémia, biológia és környezettudományi szekció keretén belül közel 17 témakörhöz kapcsolódóan lehetett absztraktokat beküldeni.

Konferencia első napjának hivatalos nyelve az angol, míg a második napjának a hivatalos nyelve magyar. Az első, meglehetősen esős napon a konfrenciát Prof. Dr Varró András a Szegedi Tudományegyetem Rektor helyettesének, majd Szávay Lászlónak, a Doktoranduszok Országos Szövetsége elnökhelyettesének hivatalos köszöntőbeszéde nyitotta meg, amit Pof. Kónya Zoltán, Prof. Dr. Boros Imre és Dr. Rákhely Gábor meghívott előadók plenáris előadásai folytattak.

A konferencia során közel 70 15 perces előadásban és számos poszteren mutathatták be a doktoranduszok az eddigi eredményeiket.

 

Vízkémiai és technológiai konferencia és 57. Magyar Spektrokémiai Vándorgyűlés - összefoglaló

2014.09.10 11:41

Az Első Vízkémiai és Technológiai Konferencia és 57. Spektrokémiai Vándorgyűlés 2014. július 7-9 között került megrendezésre a veszprémi Pannon Egyetemen. A konferencia fő célkitűzése a vízügy elméleti és gyakorlati problémák megvitatása, szakember utánpótlás és pályázati tevékenységek elősegítése volt a „Felsőoktatási együttműködés a vízügyi ágazatért” című TÁMOP pályázat keretében.

A konferencián közel 60 magyar nyelvű előadás volt hallható. Továbbá bemutatásra került 11 poszter. A konferencia célkitűzésének megfelelően az előadások főként kommunális és ipari szennyvíztisztító telepek kihívásainak megoldására, környezeti mintavételezés, környezeti problémák és lehetséges megoldásaik témakörben hangoztak el. A Spektroszkópiai Vándorgyűlés keretében pedig spektroszkópiai módszerek fejlesztése, alkalmazása került előtérbe, természetesen főként vízkémiai szempontból. A poszter szekció során az előadók 10 perces előadás formájában foglalták össze a poszterek tartalmát. Az előadásokat (mind előadás, mind poszter) az egyetemi televízió stábja rögzítette.

A konferencián elhangzott anyag kézirat benyújtása esetén a későbbiekben a Hungarian Journal of Industrial Chemistry folyóiratban jelenik meg.

augusztus

2014.08.31 00:45

Vége van a nyárnak, mindenki újra a fedélzeten felfrissülve, lebarnulva. Az augusztusból két hét klímaszünettel telt, a másik kettő némi munkával. Készültünk az isztambuli konferenciára, poszterrel és előadással is. Aztán szeptembertől beindul az élet az egyetemen. Jelenleg szakdolgozókat próbálok keríteni, kettő diákot szívesen vállalnék, de eddig még nem jelentkezett senki, remélem a jövő hét sikeresebb lesz ebből a  szempontból. Újra indul két kurzusom is az egyetemen, a Nagyhatékomyságú oxidációs eljárások és az Endokrin hatású vegyületek. 

Közben a kisebbik gyerkőcöm bölcsis lett, szóval szokjuk a beszoktatást és nyeljük a C-vitamint annak reményében, hogy Hanguska minnél kevesebbet lesz beteg. Meglátjuk.

július

2014.07.28 13:17

Nyaralunk. És esik az eső. Az előző beszámoló hiánypótlásáról az értesítést még nem kaptam meg, így kissé izgultam a nyaralás miatt, de most már remélem ebből nem lesz gond.

Az egyetemen megkezdődött a nyári időszámítás, a szabadtéri játékok miatt bejutni is nehéz, de legalább kijutni lehetetlen. És hamarosan jön a klímaszünet is.

Gergővel most a kerámia papíron rögzített titán-dioxid fotokatalizátorral végzett kísérletekkel dolgozunk. A fenolos mérésekkel nagyjából végeztünk, most a peszticidekkel folytatjuk. Hogy miért kell rögzíteni a titándioxidot a kerámia papíron? Nos így azonos mennyiségű fotokatalizátort használva kisebb hatékonysággal dolgozunk, de persze nem ezért csináljuk. A lényeg, hogy így a kezelt vízből nem kell utólag eltávolítani a katalizátort, nem úgy mint a szuszpenziós méréseknél.  A hordozón való rögzítéssel sokan próbálkoztak eddig is. Az eredmények sokszor azt mutatják, hogy ha sikerül megőrizni a katalizátor aktivitását akkor nem biztos hogy elég jól van rögzítve, vagyis lemosódhat. Ha nagyon jól sikerül rögzíteni a hordozón akkor pedig sokszor az aktivitás csökken le rőssen. Szóval keressük azt a bizonyos arany középutat.

Közben készülünk az isztambuli konferenciára is.

június

2014.07.01 11:45

Hát ez a hónap részben a vírusos megbetegedések jegyében zajlott. Két lányom felváltva betegeskedett, de ma érkezik a nagymamai segítség, így lehet újra dolgozgatni. Közben a fotokatalitkus mérésekkel alaposan meggyűlt a bajunk, mert a reprodukálhatóságuk messze az elvárt alatt volt. Szóval újramértük így, újramértük úgy és holnap még amúgy is megpróbáljuk, hátha sikerül javítani a dolgon. Az a bizonyos ördög aki a részletekben bújik el, nézhetne magának másik lakhelyet. És persze közben kitört a nyár, és a bejárást a Dóm térre a szabadtéri játékok miatt korláozzák, ami minden évben rémhírek terjedésével jár, úgymint, du. 4 után már senkit sm engednek se ki, se be, stb. .  Eellett Gergővel jelentkeztünk egy Isztambuli konferenciára, ami szeptemberben lesz, de sajnos a pénzünk fogyóban, így az utazásra és szállásra még kalapolgatni kell.

május

2014.05.30 02:22

Konferenciát keresünk. ami leheőleg színvonalas, de nem túl drága és nemzetközi és nincs nagyon messze.Hát igen, igények azok vannak, de a keretek sajnos behatárolnak. Időnként az ember belefut egy-egy konferencia felhívásba, amire aztán vágyakozva néz, de kiderül, hogy a világ másik felén van és igen borsos az ára. Szerencsére itthon is szerveznek jó konferenciákat, még nagyobb szerencse, hogy Szegeden is! :-)

Közben a munka is halad. Az SZTE-n dolgozó Gálfi Márta csoportjával is születnek az eredmények a kedvenc kis fenilurea peszticidekkel kapcsolatosan. Furcsa dolog amikor két, különböző tudományterületen dolgozó ember próbál együtt dolgozni valamilyen témán. Hát igen, be kell vallanom nem mindig értek biológusul, de azért a lelkesedésük mindig magával tud ragadni. Mártáék a vegyületeink hormonális hatásait vizsgálják a saját módszereikkel. Remélhetőleg közlemény is lesz belőle.

És közben dolgozunk tovább. Megérkeznek lassan a toxikológiai kitek a hajóval Belgiumból. Merthogy csak ott gyártják őket. És akkor indulhat a minták gyártása gőzervel. Hajrá!

1 | 2 >>

Címkék

A címkék listája üres.